ЗАВАНТАЖИТИ

ЦІКАВА ІНФОРМАЦІЯ

Бар’єрні плівки

Основна характеристика бар'єрних плівок — стійкість та можливість легко формуватися. Вони можуть легко приймати форму об'єкта, який у них запакований, обмежуючи кількість залишкового повітря, стійкі до перфорування, механічної обробки, зусиль розтягу та інших навантажень.
Варто додати, що матеріал повинен гарантувати газо- й водонепроникність як у вихідному стані, так і при герметизації пакування незалежно від його форми й характеру.
Обов'язкова умова, що становить основу функціональності газо- і водонепроникного пакування — максимальна стійкість до проникання середовищ (насамперед , кисню) через полімерну плівку. Зокрема, при вакуумнім пакуванні прискорюється проникнення газу через перепад тиску між внутрішньою й зовнішньою стороною, тому газопроникність повинна бути мінімальна.
У цей час жоден з пакувальних матеріалів не поєднує всі вищеописані якості, тому повинні застосовуватися комбінації двох або декількох можливих варіантів. Такі матеріали — багатошарові плівки — називаються за послідовністю абревіатур складових матеріалів: PET/PVDC/PE (поліетилентерефталат (PET), полівінілденхлорид (PVDC) і поліетилен (РЕ)).
З різних середовищ, які можуть проникати через упаковку, найпоширенішими є кисень, двоокис вуглецю, азот, алкоголь і воду. З них максимальні органолептичні зміни продукту при зберіганні обумовлюють кисень і пари води, і саме "боротьбою" з даними речовинами пакувальники стурбовані в першу чергу.
Отже, важливо визначити матеріал, який у кінцевім пакуванні найкраще забезпечить вимога кисневого голодування. Властивості плівки повинні залишатися константою на всіх фазах виробничого процесу пакування виробу.
Припустимо, що пакувальна плівка має всі необхідні характеристики й що дані характеристики підтримуються протягом усього виробничого процесу. Серед основних бар'єрних матеріалів щодо кисню слід назвати три типи вихідних матеріалів: металева фольга (алюміній), покриття як металеві (алюміній), так і мінерали (окис кремнію, окис алюмінію, кераміка), і, нарешті, полімери (EVOH, PVDC, PET). Дані матеріали інкапсульовані в інших полімерах, так званих структурних полімерах. Структурні полімери мають повний комплекс необхідних якостей, і різні шари з'єднані разом за допомогою клейових речовин.

Незважаючи на чудові характеристики, алюміній (непроникний для кисню й світла) усе рідше застосовується в пакуванні через свою непрозорість. Дана тенденція підсилюється тим, що прозорі полімери, маючи аналогічні алюмінію характеристики, легше й більш дружні до навколишнього середовища.
У цей час мають успіх три прозорі пластики із прекрасними бар'єрними властивостями: EVOH, PVDC і PET. Дані полімерні матеріали, однак, мають різні бар'єрні властивості стосовно різних середовищ. Стосовно кисню більш ефективний EVOH і PET, у той час як відносно пар води — PVDC.
Слід нагадати, що значення проникності виражається в обсязі кисню (кубічні сантиметри, cm3), який проникає через поверхню (у м2) протягом 24 годин при певному тиску: проникність = см3/м2/24 ч.
Природно, бар'єрні властивості PVDC, EVOH і PET змінюються залежно від характеристик структурного полімеру. Можна встановити, що для однакової кількості PVDC (5 г на м2) проникність буде рівна 5, якщо підкладка PET. При підкладці ОРА (загальна товщина 25 мкм) - 7 одиницям і подвоїться при використанні PVC (загальна товщина 35 мкм). При використанні ж поліетилену низької щільності проникність збільшиться ще більше.
У силу схильності до розтріскування через гідроліз і PVDC, і EVOH завжди ламінуються поліетиленовими покриттями.

Структурні плівки

У силу великої різноманітності можливих комбінацій різних матеріалів, досліджувати їх докладно неможливо. Крім того, на додаток до основних властивостей, відзначених спочатку, іноді потрібні спеціальні характеристики, наприклад, холодостійкість (рекомендоуються PET, PA або PS). Однак для високих температур (90-100° С) рекомендуються РР, РЕ, СРЕТ.
Для додання стійкості багатошаровим матеріалам найбільше часто застосовують АРЕТ, NYL, PVC, PO і Valeron, у той час як для поліпшення термозварюваності застосовуються РРО, РР і РЕ. Слід приділяти увагу даним про фізичні властивості, наведеним у літературі, так само як і даним, наданим безпосередньо виробником. Особливо важливо знати дату публікації таких відомостей, щоб мати впевненість, що вони дійсно сучасні. Швидкість, з якою харчова промисловість вимагає матеріалів з усе особливішими характеристиками, стимулює процес старіння плівок і, незалежно від їхнього сьогоднішнього успіху, перешкоджає їхній конкурентоспроможності.

Крім того, повинні бути вжиті заходи обережності при порівнянні даних, тому що, незважаючи на широке поширення стандартних методів виміру й досліджень, усе ще можливо зіштовхнутися з даними, отриманими при несхожих умовах виміру.
Полімерні бар'єрні шари змінюють проникність по кисню залежно від вологості, у якій виявляться. Плівки з алюмінієм поводяться аналогічним способом при охолодженні. Навіть склад газу в пакуванні стає визначальним фактором для проникності — він може зменшити її величину в чотири рази.
Оцінка ринку пакувальних матеріалівУкраїни показує, що найбільш прийнятними по співвідношенню ціна/якість є матеріали на основі PET і РЕТ/А1.