ЗАВАНТАЖИТИ

ЦІКАВА ІНФОРМАЦІЯ

ВХІДНИЙ КОНТРОЛЬ

Спектрофотометр GretagMacbeth Eye-One Pro with Eye-One Match

Навряд чи можна уявити собі роботу дизайн-студій, фото- і рекламних агентств, препресс-бюро без сучасних систем управління кольором Color Matching Management (CMM), що забезпечують контроль і коректне перенесення кольорів протягом поліграфічного процесу, а не лише на його окремих стадіях.

Одним з приладів, що забезпечують контроль відтворення кольорів, є спектрофотометр, який дозволяє розраховувати колірні координати в різних колірних системах. Для цього в спектрофотометрах вимірюваний зразок освітлюється світлом, а відбите випромінювання розкладається в спектр з використанням голографічних дифракційних грат і системи фотодавачів. Проте, хоча розрахунок колірних координат і є основною функцією сучасних спектрофотометрів, це далеко не єдине їх призначення. Спектрофотометри можуть також використовуватися в сукупності із спеціалізованим програмним забезпеченням для побудови профілів ICC.

Ми використовуємо спкктрофотометр Eye-One швейцарської фірми GretagMacbeth. Цей спектрофотометр унікальний тим, що, окрім колориметричного виміру колірних характеристик, може використовуватися для калібрування моніторів, сканерів і принтерів, залежно від комплекту постачання. Так, комплект Eye-One Monitor призначений для роботи з CRT- або LCD-моніторами і дозволяє лінеаризувати зображення монітора, заміряти яскравість складових RGB, вимірювати колір і будувати профіль ICC, калібрувати і створювати профілі моніторів. Це забезпечує коректне перенесення кольорів і здобуття передбаченого колірного рішення з імітацією будь-якого друкарського процесу на екрані монітора.

Комплект Eye-One Pro дозволяє не лише працювати з моніторами, але і вимірювати колірні характеристики друкарських бідбитків, а комплект Eye-One Pro with Eye-One Match до того ж дає можливість створювати профілі сканерів, принтерів і проекторів.

Оскільки комплект Eye-One Pro with Eye-One Match є найбільш функціональним і об'єднує в собі можливості комплектів Eye-One Monitor і Eye-One Pro, розглянемо детальніше можливості спектрофотометра Eye-One на прикладі Eye-One Pro with Eye-One Match. Відзначимо, що спектрофотометр Eye-One Pro конструктивно не відрізняється від Eye-One Pro with Eye-One Match, тому у разі потреби може бути легко розширений до моделі Eye-One Pro with Eye-One Match. Все, що для цього буде потрібно, — встановити відповідне ПО. В той же час модель Eye-One Monitor не підлягає такому апгрейду, оскільки в цьому спектрофотометрі немає джерела освітлення для роботи з друкарськими відбитками.

Отже, спектрофотометр Eye-One Pro with Eye-One Match має досить компактний дизайн, розрахований на те, що працювати з пристроєм користувач буде однією рукою. Розміри спектрофотометра складають 151 x 66 x 67 мм, а вага всього 185 г. Спектрофотометр підключається до комп'ютера по інтерфейсу USB, причому можлива робота як з Windows, так і з Mac OS-системами (версія не нижча 9.0).

У спектрофотометрі Eye-One використовуються голографічні дифракційні грати, що дозволяє виробляти спектральний аналіз в діапазоні від 380 до 730 нм з кроком 10 нм.

При вимірі у відбитому світлі використовується геометрія виміру 45/0°, а джерелом світла є газорозрядна вольфрамова лампа типу A.

Робота із спектрофотометром починається з його калібрування, що полягає в прочитуванні абсолютно білої крапки з еталонного зразка. Для цього в комплекті із спектрофотометром поставляється відповідна підставка з еталонною шкалою. Сам процес калібрування досить простий і триває не більше секунди.

Окрім калібрувальної пластини, в комплект постачання спектрофотометра входять тримачі для CRT- і LCD-моніторів, інтерфейсний кабель USB, підставка для позиціювання спектрофотометра на кольоровому відбитку, позиціююча лінійка для прочитування тих, що стоять поруч колірних шкал, кольорова шкала для створення профілю сканера і компакт-диск з програмним забезпеченням Eye-One Share і Eye-One Match 2.0.

Калібрування і створення профілю монітора

Спектрофотометр Eye-One Pro with Eye-One Match дозволяє легко калібрувати і профілювати CRT- і Жк-монітори. Процес створення профілю монітора можливий в двох режимах: простому (Easy) і розширеному (Advanced).

У режимі Easy після вибору типу монітора (LCD або CRT) і калібрування спекрофотометра його просто потрібно встановити за допомогою спеціального тримача в центрі екрану. Після прочитування спектрофотометром послідовності відтворених колірних тонів програма розраховує ICC-профіль монітора, а сам процес профілізації триває не більше двох хвилин.

У режимі Advanced користувачеві пропонується контролювати створення профілю монітора. Перш за все необхідно вибрати тип білого кольору, що задається колірною температурою. Допускається установка значень 5000, 5500, 6000, 6500, 7000, 7500 K і Native Point (для LCD-моніторів). Крім того, необхідно задати значення гамми. Можлива установка значень 1,8 (стандарт для Macintosh); 1,9; 2,0; 2,1 і 2,2 (стандарт для PC). Створення профілю можна здійснювати як з використанням встановленого на моніторі значення колірної температури, так і контролюючи RGB-канали. Останній варіант є точнішим, а тому і використовується найчастіше. В цьому випадку необхідна колірна температура встановлюється вручну, шляхом регулювання окремих колірних каналів. Регулювання відбувається під контролем спектрофотометра, що дозволяє точніше виставити колірну температуру. Після досягнення необхідного балансу колірних каналів виконується прочитування колірних полів, а програмне забезпечення розраховує профіль монітора, який, нагадаємо, налаштований на задану колірну температуру і гамму.

Хоча спектрофотометр Eye-One Pro with Eye-One Match не є колориметром в чистому вигляді, деякі подібні функції у нього все ж є. Так, побудувавши профіль монітора, можна визначити поточну колірну температуру. Для цього досить повторити перший етап створення профілю монітора в режимі Advanced, вибравши при цьому режим встановленого за замовчуванням значення колірної температури (RGB Preset). Після прочитування колірних полів спектрофотометром можна буде визначити різницю між встановленою і виміряною колірною температурою. Як показав наш досвід роботи із спектрофотометром Eye-One Pro with Eye-One Match у режимі профілізації монітора, після створення профілю монітора різниця між встановленою і реальною колірною температурою практично відсутня.

Ще раз підкреслимо, що спектрофотометр Eye-One Pro with Eye-One Match не є колориметром в чистому вигляді, а тому не надає таких можливостей, як відображення колірної температури в реальному часі, виміру яскравості монітора і кольору в різних колірних системах.

Створення профілю сканера

Настільки ж просто, як і створення профілю монітора, за допомогою спектрофотометра Eye-One Pro with Eye-One Match виробляється створення профілю сканера. Для цього використовується колірна шкала Eye-One Scan Target 1.4, яка заздалегідь вимірюється за допомогою позиціюючої лінійки. І хоча сама шкала містить 288 колірних полів, процес виміру всіх колірних полів займає не більше п'яти хвилин. Настільки висока швидкість досягається завдяки ручному скануванню за допомогою позиціюючої лінійки: спектрофотометр проводиться по рядку або стовпцю і весь рядок (стовпець) прочитується цілком.

Після того, як еталонний шаблон виміряний, виконується сканування цієї шкали. Шляхом порівняння результатів виміру і результатів сканування програма профілізації сканера розраховує відповідний ICC-профіль сканера, аби мінімізувати колірну відмінність Delta E для кожного колірного поля.

Створення профілю принтера

Процес створення колірного профілю принтера нагадує процес профілізації сканера, лише тестову шкалу потрібно не сканувати, а надрукувати. Після цього робимо вимір віддрукованої тестової колірної шкали шляхом ручного сканування з використанням позиціюючої лінійки. Шляхом порівняння виміряних значень і оригінала проводиться розрахунок ICC-профілю принтера, для якого мінімізована колірна відмінність Delta E для всіх колірних полів.

Відзначимо, що програма Eye-One Match 2.0 дозволяє створювати профілі як RGB-, так і CMYK-принтерів, що друкують через растровий процесор, що особливо важливо для поліграфії.

Вимір кольору і робота з колірними бібліотеками

Для роботи з колірними бібліотеками вимір кольору за допомогою спектрофотометра Eye-One Pro with Eye-One Match здійснюється за допомогою програми Eye-One Share. Ця програма передбачає три основні режими роботи: Create (створення), Evaluate (обчислення) і Transform (трансформація).

Режим Create, як випливає з назви, призначений для створення колірних бібліотек. Режим Evaluate надає користувачеві розширені можливості щодо аналізу кольору і порівнянню його з кольором, що зберігається в колірній бібліотеці. У даному режимі можливе обчислення колірної різниці Deltа E, а також різниці колірних координат L, a і b колірного простору Lab. Крім того, аналізований колір можна відображувати в колірному просторі Lab, Luv або xyZ. Якщо виміряний колір не може бути відтворений тим або іншим колірним простором (просто кажучи, не входить в колірнe охоплення пристрою), то він по особливому відображається. Крім того, можливо проглянути спектральну криву виміряного кольору і проаналізувати різницю між виміряним зразком і еталонним зразком з колірної бібліотеки.

У режимі Transform можна проаналізувати, як відображуватиметься вибраний або виміряний колір при різних колірних температурах монітора, а також вивести відображення цього кольору для різних профілів монітора.

Програма Eye-One Share пропонує розширені можливості по роботі з колірними бібліотеками. У програму входять п'ять колірних бібліотек Pantone: Offset C10, Offset U10, Pantone Coated, Pantone Matte і Pantone Uncoated. Перші дві бібліотеки є стандартними, а останні призначені для офсетного способу друку на крейдованому, матовому і некрейдованому паперах відповідно.

Використання вбудованих колірних бібліотек дозволяє легко порівнювати виміряний зразок з бібліотечним еталоном, оцінюючи, наскільки їх кольори відрізняються один від одного.

Система управління кольором Eye-One забезпечує контроль відтворення кольорів шляхом:
- профілізації ввідних і вивідних пристроїв
- виміру спот-кольору
- виміру колірної температури навколишнього світла

Програмно-апаратний комплекс Eye-One включає:
- спектрофотометр Eye-One Pro
- програмне забезпечення Eye-One Match і Eye-One Share

Eye-One Match — програма створення профілю для моніторів, сканерів, принтерів, цифрових камер і цифрових проекторів.


Компоненти Eye-One Match

Модуль профілізації моніторів служить для:
— профілізації ЕЛТ і Жк-моніторов в спрощеному і розширеному режимі
— налаштування профілю монітора в умовах довкілля (колірна температура світла)
— завантаження налаштувань еталонного профілю для приведення у відповідність різних моніторів робочій групі, вибору довільних значень гамми, білої крапки і освітленості, включаючи власну гамму монітора і виміряну освітленість
— спостереження виміру кольору до і після калібрування монітора
— короткого звіту про створений профіль монітора (графіки гамми, освітленість, біла крапка)
— автоматичного калібрування деяких типів моніторів (Eizo CG 18, CG 19, CG 21, CG 210, CG 220, LaCie electron 22b4, electron 22b3, electron 19b4, electron 19b3, Mitsubishi DP930SB, DP2070SB, Nec LCD2060NX, FP1375X, FP2141SB, IBM P275, Sony SDM-S205F/K, HP Model p1230)

Модуль профілізації принтерів служить для:
— методу відображення колірного охоплення (Gamut Mapping) Colorful, як в програмі Profile Maker
— створення ICC-профілю друку для RGB і CMYK-пристроїв
— автоматичного визначення типа принтера (RGB або CMYK)
— друк тестової форми безпосередньо з програми Eye-One Match
— відображення виміряних даних на екрані монітора під час процедури виміру
— профілізації принтерів з допомогою "спрощених" тестових шкал з невеликою кількістю патчів RGB Easy і CMYK Easy

Модуль редагування профілю служить для
— редагування профілю за допомогою простих функцій, таких як контрасність, яскравість, насиченість кольору і так далі

— створення і обміну колірних палітр, а також для вимірів спот-кольорів і колірної температури довкілля засобами програми Eye-One Share.